Miejsca w Polsce, w których znajdziesz ciszę

Wiosenna pogoda sprzyja weekendowym wypadom. O jakim kierunku podróży warto pomyśleć, jeśli chcemy znaleźć przysłowiowy “święty spokój”, a jakich miejsc lepiej unikać? O tym w poniższym artykule.

Wczasy w wielkim mieście

Wiele osób marzy o wyjeździe w takie miejsce, w którym będą mogli delektować się spokojem. W takiej sytuacji powinniśmy raczej unikać centrów dużych aglomeracji. Według raportu opracowanego przez Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” wraz z Grupą Saint-Gobain, najgłośniejszy rynek znajduje się w Krakowie, gdzie zanotowano średni hałas na poziomie 64,4 dB. Niewiele ciszej życie toczy się na Piotrkowskiej w Łodzi. Uwielbiana i uczęszczana przez studentów ulica generuje hałas na poziomie 61,8 dB. Czy chociaż podczas zwiedzania zabytków uda się nam zaznać trochę spokoju?

Zabytki wcale nie takie ciche

Okazuje się, że niektóre pomniki kultury potrafią narobić hałasu. Przykładowo trykające koziołki w Poznaniu generują dźwięki na poziomie 69,1 dB, czyli tyle samo co krakowskie Sukiennice. Niepozorne figurki są głośniejsze niż Hala Targowa we Wrocławiu, czy też dworzec PKP w Łodzi. A jak na liście prezentują się atrakcje turystyczne? Wrocławskie Afrykarium również nie należy do najcichszych miejsc, bo odnotowano tam dźwięki na poziomie 61,9 dB. Co ciekawe autorzy raportu duże wyższe dźwięki zanotowali we foyer warszawskiego Teatru 6. Piętro, gdzie publiczność dyskutująca o spektaklu wygenerowała aż 77,1 dB.

Odpocznij w naturze

Idealnym resetem dla umysłu i ciała jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Raport Komfortu Ciszy wskazuje, że łączy się to z obecnością ciszy. Zbadane zostały: Łazienki Królewskie w Warszawie, Planty pod Wawelem w Krakowie, Park Źródliska II w Łodzi, Park Śląski w Chorzowie, Malta w Poznaniu i Wyspa Sobieszewska w Gdańsku. Jedynie Planty i Malta przekroczyły nieznacznie 50 dB, w pozostałych miejscach zarejestrowane odgłosy były bardzo ciche. Są to miejsca dla osób, które chcą odpocząć od codziennego gwaru i połączyć się z naturą.

Cicho jak makiem zasiał

W raporcie “Polska w decybelach” wyjątkowe miejsce zajmuje Gdańsk. To właśnie tam zanotowano najniższe wyniki w kilku kategoriach. Dla miłośników zabytków idealną atrakcją będzie Bazylika Mariacka, gdzie poziom decybeli wynosił 46,3. Entuzjaści nadmorskich krajobrazów mogą odpocząć natomiast na Wyspie Sobieszewskiej. Tam zarejestrowano rekordowo niskie dźwięki na poziomie 26,8 dB. Dodatkowo noclegu warto poszukać na osiedlu Gdańsk Wrzeszcz, bo można je nazwać najcichszym w Polsce. Tam nic nie przeszkodzi pełni wypoczynku.

Podróże są ulubioną aktywnością prawie każdego z nas. Wybierając miejsce na wyjazd, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, pogodę czy ilość atrakcji, ale także na ciszę, aby mieć pewność, że podczas krótkiego wyjazdu uda się nam oczyścić umysł i dobrze wypocząć.

Dodaj komentarz

zobacz również

Przyrodnicze skarby Brodnickiego Parku Krajobrazowego

Brodnicki Park Krajobrazowy to niezwykły obszar chroniący cenne dziedzictwo przyrodnicze w północnej Polsce. Ten malowniczy park leży w województwie kujawsko-pomorskim, a…

O czym warto pamiętać szukając pokoju do wynajęcia?

Planując zasłużony urlop, wybór odpowiedniego miejsca na nocleg jest kluczowy dla komfortu i satysfakcji z podróży. Poszukiwanie idealnego pokoju do…

Atrakcje na Jeziorze Czorsztyńskim – propozycje dla rodzin z dziećmi

Atrakcje na Jeziorze Czorsztyńskim przyciągają licznych turystów, pragnących wypoczynku w świetnym otoczeniu przyrody. Góry, lasy i jeziora – czego chcieć…

Najlepsze namioty ze sklepu militarnego Milworld.pl

Zima to idealny czas, aby przygotować się na wiosenno-letni sezon obozowania na łonie natury. Kompletowanie wyposażenia campingowego najlepiej zacząć od…