Wszystko, co musisz wiedzieć o likwidacji szkód

Uzyskanie realnego odszkodowania podczas likwidacji szkody komunikacyjnej nie jest łatwe. Jeśli nie akceptujesz wyliczonej kwoty na naprawę pojazdu, czeka Cię konfrontacja z firmą ubezpieczeniową. Wymaga ona czasochłonnych zabiegów biurokratycznych i z reguły kończy się niepowodzeniem. Dlatego przeczytaj, co warto wiedzieć o likwidacji szkód.

Czym jest likwidacja szkód komunikacyjnych?

Likwidacja szkody komunikacyjnej ma na celu naprawę szkód materialnych i niematerialnych, które powstają w wyniku zdarzeń w ruchu drogowym. Podstawą wyliczenia należnego odszkodowania jest sporządzenie kosztorysu, który zawiera specyfikację działań naprawczych i kosztów części. Istnieją dwa sposoby likwidacji szkód komunikacyjnych – warsztatowa i kosztorysowa. W pierwszym przypadku naprawa odbywa się bezgotówkowo, a warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. W drugim wariancie właściciel pojazdu otrzymuje odszkodowanie na podstawie kosztorysu.

Kosztorys likwidacji szkód

Kosztorysowa likwidacja szkody komunikacyjnej odbywa się na podstawie wyceny wartości części i robocizny, która jest wykonywana przez rzeczoznawcę wskazanego przez ubezpieczyciela. Choć wyliczona kwota powinna być wystarczająca do przeprowadzenia naprawy, to z reguły jest zaniżana w stosunku do realnych kosztów. Niektóre ubezpieczenia uwzględniają amortyzację części, co oznacza, że ubezpieczyciel pomniejsza wartość części zamiennych ze względu na wiek pojazdu. Im samochód starszy, tym potrącenie jest większe. Walka o prawidłową wycenę szkody komunikacyjnej jest frustrująca dla właściciela i wiąże się z wieloma zabiegami biurokratycznymi, które rzadko przynoszą spodziewany efekt.

Jak korzystnie likwidować szkodę komunikacyjną?

Jeśli chcesz korzystnie zlikwidować szkodę komunikacyjną, skorzystaj z usług zaufanego warsztatu samochodowego. Doskonałym przykładem profesjonalistów, którzy wyręczą Cię w kłopotliwych formalnościach, jest sieć warsztatów blacharsko-lakierniczych S-Plus, która zajmuje się blacharstwem samochodowym, autodetailingiem, przygotowaniem aut do zdania po leasingu itp. Dobre warsztaty zatrudniają specjalistów, którzy weryfikują wycenę naprawy samochodu. Pomagają w odzyskaniu od ubezpieczyciela należnych pieniędzy oraz przeprowadzają naprawę pojazdów dopasowaną do możliwości i oczekiwań klienta.

Dodaj komentarz

zobacz również

W jakich elementach pojazdu stosuje się smar?

Smarowanie jest niezbędnym procesem w utrzymaniu i konserwacji pojazdów, odgrywającym kluczową rolę w zapewnianiu ich prawidłowego działania i długowieczności. Smar,…

Jakie są zalety korzystania z oferty skupu felg?

Felgi samochodowe stanowią istotny element pojazdu, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Niemniej jednak, z różnych powodów, kierowcy mogą…

Przewozy wielkogabarytowe – dlaczego warto powierzyć profesjonalistom?

Przewozy wielkogabarytowe są nieodłącznym elementem wielu dziedzin przemysłu i usług. Firmy potrzebujące przetransportować ciężkie, duże lub nietypowe ładunki często stają…

Jak wygląda wymiana oleju w aucie marki Citroen?

Regularna wymiana oleju w aucie to kluczowy element dbania o jego sprawność i trwałość. Dlatego warto poznać proces wymiany oleju,…